Diş Hekimi Korkusu

 

Hastalar çeşitli nedenlerle diş hekimine giderken endişeli olurlar. Bu durumda lokal anestezik alma korkusu veya anestezi etkinliği konusundaki endişelerin yanı sıra olumsuz diş tedavisi deneyimleri ve mali kaygılar büyük rol oynayabilir.

Diş hekimi sizi rahatlatmak için ne yapmalıdır?
Diş hekiminiz sizin korkunuzu azaltmak için çalışır. Diş hekiminiz ve tüm diğer klinik çalışanları size bilgi vermek ve sorularınızı yanıtlamak için gerekli eğitimi almıştır.

Rahatlamama yardımcı olabilecek ilaçlar mevcut mu?
İlaçlar hastaların işlemi sırasında rahatlamasına yardımcı olur. Endişeleriniz hakkında diş hekiminizle konuşun ve sedasyon uygulanıp uygulanamayacağını öğrenin. Sedasyon bir ağrı kontrol yöntemi değildir, yalnızca işlem sırasında korkunun hafifletilmesini sağlar. İşlem için lokal anestezi ihtiyacını ortadan kaldırmaz.
Diş hekimliğinde sedasyon için çeşitli yöntemler vardır. En yaygın türü inahalasyon yolu ile alınan nitröz oksit sedasyonudur. Diğer yöntemler ağız yoluyla sedatif ilaçların verilmesi ve intravenöz yol ile sedasyondur.

Yeni bir diş hekimi ziyaretinde ne yapmalıyım?
İlk randevu tedaviye başlamak yerine endişelerinizle ilgili hekiminizle konuşun. Bu randevu diş hekiminize soru sormak için iyi bir fırsattır.

Rahatlamak için ne yapabilirim?
Genel olarak, bir diş hekimi randevusundan önce kafeinli içeceklerden kaçının, çünkü kafein kaygınızı artırır. Yüksek proteinli gıdalar da şekerli gıdaların aksine sakinleştirici etki yapar. Stres durumunda bazı kişiler nefes tutma eğilimindedir, işlem sırasında düzenli nefes almaya gayret edin.

Bilgi korkuya karşı en iyi savunmadır. Belirli korkularınız varsa, bunlar hakkında diş hekiminizle konuşun.