Kanser Tedavisinin Ağız ve Diş Sağlığına Etkisi

 

Kanser tanısı konulmuş hastaların diş tedavisi konusunda özel ihtiyaçları vardır. Bu hastalar için diş hekimi ziyareti ve tedavi konusunda fikir alış verişinde bulunmak önemlidir. Kanser tanısı için ağız içi belirtiler önemlidir ayrıca kanser tedavisinin ağız ve diş sağlığına sağlığa tahmin edilemeyecek kadar etkisi vardır.

Kanserin ağız ve diş sağlığına etkisi nedir?
Kanser nerede oluşursa oluşsun vücutta-diş, diş eti, tükürük bezleri ve diğer ağız içi dokuları etkileyebilir.

Kanser tedavisi ağız ve diş sağlığını etkiler mi?
Kemoterapi ve radyasyon tedavilerinin bazı yan etkileri şunlardır:
Ağız yaraları (oral mukozit)
Kuru ağız (xerostomia)
Diş çürümesi
Dilde yanma veya şişmiş dil
Çene sertliği
Yutkunma, konuşma, yeme zorlukları
Azalmış tat duyusu
Dişeti hastalığı ve kanama
Zayıflamış bağışıklık sistemi

Kanser tedavisine başlamadan ne yapmalıyım?
Kanser tedavisine başlamadan en az iki hafta önce detaylı bir ağız ve diş muayenesi yapılması önemlidir. Aldığınız medikal tedavi konusunda diş hekiminizi ve aldığınız ağız ve diş tedavisi konusunda tıp doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Böylece diş hekiminiz size en uygun ağız ve diş tedaviyi önerir ve tıbbi tedavi konusunda gerekli desteği sağlar.

Kanser hastalarının ağız bakımı nasıl olmalıdır?
Yumuşak bir fırça ile günde üç kere olmak üzere diş ve dişetlerini fırçalamalıdır. Eğer kıllar hala sert geliyorsa onları yumuşatmak için 15 saniye sıcak suda yıkamak yumuşamasına yardımcı olabilir. Ağızda tahriş oluşturması riskine karşı tadı çok keskin olmayan bir macun kullanılmalıdır. Tuzlu su ve antibakteriyel durulama suları kullanmak ağız hijyeni düzenli bir ağız hijyeni programına katkıda bulunur. İritan etkisi nedeniyle alkol içeren gargaralardan kaçınılmalıdır. Günde en az iki kere diş ipi kullanılmalıdır.