Sigara Kullanımının Ağız Sağlığa Etkisi

 

Tütün kullanımı diş ve dişetleri dahil olmak üzere, bir dizi yolla ağzınıza zarar verir. Tütünün güvenli bir formu yoktur. Diş ve dişeti renklenmesinden nefes darlığına, akciğer rahatsızlıklarından ağız kanserlerine ve hatta ölümlere varan tablolara neden olur.

Sigara içtiğimde ağzıma ne olur?
Sigara kan dolaşımını yavaşlatır, dişeti ve dişler için gerekli besin ve vitaminlerin eksikliğine neden olur. Temel besin eksiklikleri sonucunda dişeti hastalıkları, kemik yıkımları hatta diş kayıplarına varan tablolar oluşur. Sigara bakteri plağı birikimini tetikler. Sigara içmek aynı zamanda tükürük miktarında azalmaya neden olur. Tükürük ağzın temizliği ve diş çürüğünün önlenmesi için önemlidir. Ayrıca, sigara içildiğinde duman ile ağız içinde sıcaklık artışı olur ve bu durum ağızdaki önemli hücrelerin ölümüne neden olur. Nikotin ve katran sigaranın önemli bileşenleridir, dişlerde sarı ve kahverengi lekeler ve görünür yapışkan artıklar oluşmasına neden olur. Dişetinde iltihap, kızarıklık, rahatsız edici nefes kokusu ve lezzet anlayışınızın kaybolması sigaranın diğer etkileridir.

Dumansız tütün güvenli midir?
Hayır! Çünkü tütünü içmeyişiniz onun zararlı etkilerinin var olmadığı anlamına gelmez. Dumansız tütün - tütün çiğneme, enfiye - dişeti hastalıkları riskini artırır. Tütün çiğniyorsanız ağız kanserlerine yakalanma oranınız diğer insanlara göre 4-6 kat fazladır.

Ağız kanserinin belirtileri nelerdir?
Ağız kanseri herhangi bir zamanda gelişebilir. Eğer hassasiyet, yanma veya uzun süredir iyileşmeyen bir ağız içi yara gibi şikayetleriniz varsa diş hekiminize mutlaka belirtin. Ayrıca ağız veya dudaklarda ağrı, hassasiyet veya uyuşma varsa  diş hekiminize veya doktorunuza bildirin. Şişlik veya girintili çıkıntılı yaralar da bir ağız kanseri  işareti olabilir.