Diş Çürüğü

 

Diş çürümelerine ne sebep olur?
Diş çürüğü pek çok insanı etkileyen bir hastalıktır. Ağız floramızda bulunan bakteriler plak oluşturur. Bu bakteri plağı şekerli ve nişastalı gıdaların diş üzerinde birikmesi ile aktif hale geçer ve asit oluşur. Bu asit diş minesini zayıflatır, demineralizasyon ve sonrasında çürük meydana gelir.

Ne tür yiyecekler çürük oluşumuna sebep olur? 
Gazoz, şekerleme, dondurma, süt, pasta, sebze ve meyve suları gibi karbonhidrat içerikli gıdaların sık tüketimi çürük oluşumuna sebep olabilir.

Dişte kavite (boşluk) oluşması nasıl önlenebilir?
Bakteri plağı tarafından oluşturulan asit tükrüğün tamponlama etkisi ile kompanse edilebilir ve böylece remineralizasyon oluşabilir. Diş hekimleri tükrük akışını hızlandırmak için sıklıkla şekersiz sakız çiğnenmesini önerebilir. Ancak dişte çürük ve kavite oluşumunu önlemek için en etkin yol düzenli fırça ve diş ipi kullanımıdır. Florür dişin remineralizasyonuna yardımcı olan doğal bir elementtir. Florürlü diş macunu kullanmak ve diş hekiminiz tarafından uygulanan fluor tedavileri çürüklerle savaşmada yardımcıdır. 

Çürüklerden korunmak için ne yapabilirim?
• Şekerli gıdaları azaltın
• Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi kullanın
• En az altı ayda bir kontrol ve profesyonel temizleme için diş hekiminizi ziyaret edin. Eğer ihmal edilirse, boşluklar kök kanal tedavisi ve hatta diş kaybına varan tablolara yol açabilir.