Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

 

Diş çürüğü bebekleri etkiler mi? 
Evet! Diş çürümesi bebeklerde ve küçük çocuklarda en sık üst ön dişlerde olmak üzere tüm dişlerde görülür. Ebeveynler bebekteki diş çürümesini ilk oluştuğunda farketmeyebilir. Süt dişlerindeki çürükler ilerlerse altta bulunan daimi diş germine zarar verebilir. Ağızdaki birçok dişi içeren bir tablo varsa bu biberon çürüğü olarak adlandırılır. Bu tür çürükler dişlerin uzun süreli şekerli sıvılara maruz kalması  sonucu asit saldırıları ile oluşur.


Çürük Oluşumunu Önlemek İçin Çocuğuma Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Yemeklerden sonra diş fırçalama, düzenli diş ipi kullanımı ve florür ile yapılan koruyucu tedaviler diş çürüğünü önlemek için en iyi yollardır. Çocuklar diş ipi kullanımını 10 yaşına kadar ebeveynleri kontrolünde yapmalıdır. 

Çocuğumun İlk Diş Hekimi Ziyareti Ne Zaman Olmalıdır?
İdeal zaman çocuğunuzun ilk dişi sürdükten 6 ay sonrasıdır. Bu zaman dilimi diş hekimi için çocuğun gelişimi hakkında fikir sahibi olmak için çok iyi bir fırsattır. Çünkü diş problemleri genellikle erken yaşta başlar, erken ziyaret ile iyi bir önlem alınabilir. Biberon çürükleri, diş çıkarma sorunları, dişeti problemleri, parmak emme alışkanlığı gibi çocuklarda sık görülen problemler için hekiminize danışmanızı öneririz.