Diş Beyazlatma

    Kliniğimizde diş beyazlatma (Bleaching) işlemi , bu işlemin uzmanlık alanı olan restoratif diş tedavisi uzman doktoları'mız tarafından yapılmaktadır. 

       En etkili diş beyazlatma yöntemi kombine beyazlatmadır. Ev tipi diş beyazlatma yönteminde ağız içinden ölçü alınarak kişiye özel beyazlatma plakları hazırlanır. Hazırlanan bu plağın içine belirli miktarlarda beyazlatma jeli (%10–15‘lik karbamid peroksid) uygulanır. Ev tipi diş beyazlatmada hastaya plak verilir. Uygulama süresi 10-15 gündür. Ofis tipi diş beyazlatma klinikte uygulanan diş beyazlatma yöntemidir. Çok daha kısa sürede etkin bir beyazlama sağlar. Restoratif Diş tedavisi uzman doktoru'muz tarafından dişlerin üzerine sürülen beyazlatma jeli UV ışını ya da lazer yardımıyla aktif hale getirilir ve beyazlama ortalama 1 saat sürer. Lazerle diş beyazlatma yöntemi olarak da bilinir. Kombine tipi beyazlatma hem ofis hem de ev tipinin beraber uygulandığı diş beyazlatma yöntemidir. Ofis veya klinikte uygulandıktan sonra 2-3 gün ev tipi beyazlatma ile işlem desteklenir. İçten beyazlatma kanal tedavisi sonrası renkleşen dişlere uygulanır. Ortalama beyazlama süresi 2-3 haftadadır. Antibiyotik kullanımına bağlı oluşan grileşmelerin beyazlaması daha zordur ve sonuca ulaşmak daha uzun bir süre gerektirebilir. 4-6 ayda bir 1 ya da 2 seans ile desteklenirse diş beyazlatma kalıcı hale getirilir. Diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatmanın dişlere hiçbir zararı yoktur. Lazerle diş beyazlatma yöntemi mine yüzeylerine uygulanan beyazlatma ilacının aktivasyonunu sağlamak ve süreyi kısaltmak için kullanılmaktadır.

Estetik dolgu nedir?

     Kliniğimizde yapılan tüm diş dolguları, uzmanlık alanı olan restoratif diş tedavisi uzmanları'mız tarafından yapılmaktadır. 

     Dişlerde estetik amaçlı yapılan dolgular daha parlak ve daha pırıltılı görünüm elde etmek amacıyla uygulanmaktadır. Hem ön dişlerde, hem de arka dişlerde günümüzde estetik dolgu uygulamaları rahatlıkla yapılabilmektedir. Bunlar dişlerin kendi renginde olan kompozit dolgu uygulamalarıdır. Diş çürüklerinin tedavisi için bugüne kadar kullanılmış olan amalgam dolguların estetik beklentileri karşılamaması yüzünden, günümüzde porselen dolgu ve kompozit dolgu tercih edilmektedir. Kompozit dolgular dişler gibi beyaz olduğundan ve  ışınla sertleştirildiğinden ışınlı dolgu olarak da isimlendirilebilir.

 

Dolgu Tipleri: 

*Kompozit dolgu

*Porselen dolgu​

Bonding nedir?

     Kliniğimizde bonding uygulamaları , uzmanlık alanı olan restoratif diş tedavisi uzman'larımız tarafından yapılmaktadır. 

Bonding uygulamaları estetik diş hekimliğinde kullanılan koruyucu yöntemler arasındadır. Bonding dişte hasara neden olmadan, diş üzerinde herhangi bir aşındırma yapmadan kompozit doğu malzemelerinin dişe yapıştırılmasıyla uygulanır. Hastada dişlerin arasındaki küçük aralıklar, küçük şekil bozuklukları bulunduğunda, dişler kesilmeden bonding malzemesi kullanılarak, dişlerin üzerine ilaveler yapılır. Diş hekimi bir heykeltıraş gibi kişinin gülüşüne uygun bir şekilde dişlerin yeniden şekillenmesini ve esteik bir görüntüyüyeniden şekillendirir. Dişlerde olan küçük, ufak tefek bozulmalar için bonding uygulamaları tercih edilebilir. Sorunların büyük olması halinde, lamineler ve porselen kronlar tercih edilebilir.