Kanal Tedavisi (Endodonti)

 

Kanal tedavisi dişte meydana gelen çürük, travma, kırık bazen de protetik durumlara  katkı sağlamaya yönelik olarak gerçekleştirilen tedavidir. Bu tedavi, kliniğimizde kanal tedavisi (Endodonti) uzman doktoru tarafından pulpa dokusu olarak tanımlanan dişlerin canlılığını sağlayan dokunun çıkartılması, yıkanarak temizlenmesi, özel aletler yardımıyla şekillendirilerek diş dokusuna uyumlu kök dolgu materyalleri ile doldurulması işlemlerini içerir. İdeal kanal tedavisi tek seansta tamamlanabildiği gibi kökteki iltihabi durumun ileri boyutta olduğu vakalarda 2-3 seans devam edebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kök Kanal Tedavisi

 

Dişin dış tabakası olan minenin altında ve dentinin içindeki doku pulpa dokusu olarak adlandırılır. Dişin pulpası sinir lifleri içerirken ayrıca damarlar, atardamarlar, lenf damarları ve bağlayıcı dokulardan oluşur. Her diş siniri kendi köklerinin uçlarından başlar. Buradan, sinir kökün merkezine doğru küçük kök kanallarından dişin halkasına bağlanarak uzanır. Kök kanal tedavilerinin %95'inden fazlası başarılıdır.

Neden acı duyarım?
Dişin özü derin bir çürük ya da çatlaktan dolayı enfekte olur ya da iltihaplanırsa, dişe kan tedariği kesilebilir ve dişin özü ölebilir. Hasarlı veya ölmüş öz, kan akışının ve diş hücrelerinin aktivitesinin artmasına neden olur. Dişin içerisindeki rahatlatılamayan baskı, acının ısırma, çiğneme yada sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketimiyle artabilir.

Niçin tedavi olmam gerekiyor?
Tedavisiz bu enfeksiyon yayılabilir ve kemiklerin etrafındaki dişin büyük ihtimalle düşmesine yol açacak bir bozulmaya yol açar.

Kök kanal tedavisi nedir?
Kök Kanal tedavisi zarar görmüş veya ölmüş özü ortadan kaldıran bir prosedürdür. Kanal, rahatsızlığın nüksetmesini önlemek için yeniden şekillendirilir ve kauçuğumsu bir madde olan gütaperka ile doldurulur. Diş kalıcı olarak kapatılır.

Kök kanal tedavisi neleri içerir?
Eger diş hekiminiz kök kanal tedavisi öneriyorsa sizi, diş hastalıkları, enfeksiyonları ve rahatısızlıklarının tedavisinde uzmanlaşmış olan bir endodonti uzmanına yönlendirir.
Dişin öz halkasında enfekte olmuş kök kanalına doğru açılan alan tüm enfeksiyondan temizlenir ve yeniden şekillendirilir. İlaçlar, bakterilerle savaşılması için bu alana yerleştirilebilir. Dişin durumuna göre diş nüksetmeden korumak için geçici olarak kapatılabilir ya da diş hekimi hemen kanalı doldurabilir. Geçici dolgular genellikle çıkartılır ve öz halkası ile kanal bir sonraki muayenede doldurulabilir.

Tedaviden sonra ne hissederim?
Dişeti dokusunda birkaç gün rahatsızlık veren bazı iltihaplanmalar olabilir. Bu rahatsızlık reçetesiz satılan acı dindiricilerle kontrol edilebilir. Diş dokusunun iyileşmesini takip etmek için takiben doktorunuz birkaç muayene isteyebilir. Bu noktadan sonra, düzenli olarak dişleri fırçalamak ve diş ipi ile temizlemek, tedavi edilmiş diş üzerinde sert yiyeceklerin çiğnenmesinden kaçınmak ve temizleme ve inceleme için diş hekimizini düzeli olarak görmek gerekir.

Kök kanal tedavisinin alternatifi var mıdır?
Kök Kanal tedavisinin tek alternatifi dişi çekmektir ancak bu krouyucu bir tedavi değildir. Her ne kadar basit bir çekim daha az maliyetli olsa da, boş kalan alan bir köprü ya da implanta ihtiyac duyacagından kök kanal tedavisinden daha fazla ücrete gelebilir.