Diş Eti Rahatsızlığı ve Şeker Hastalığı

 

Şeker hastalığı enfeksiyona karşı direnci düşürdüğünden diş etleri bakterilerden kaynaklanan bir çeşit geri dönüşü mevcut diş eti hastalığı olan ginivitis riski taşır. Bu bakteriler diş  ve diş eti üzerinde   gelişen ve enfeksiyona yol açan bir çeşit yapışkan tabaka oluşturur. Tedavi edilmez ise gingivitis dişi çevreleyen ve destekleyen dokuya geri dönüşü olmayan bir zarar veren periodontitise dönüşebilir.

Başka hangi sorunlar şeker hastalığı ile ilgilidir?
Şeker hastalığı ile ilgili diğer hastalıklar candidiasis (ağızda gelişen bir çeşit mantar tarafından oluşan enfeksiyon), ülsere, enfeksiyona ve kaviteye yol açabilen ağız kuruluğudur. Bakteriyel enfeksiyonlardan oluşan problemleri önlemek için diş hekiminiz antibiyotik, ilaçlı gargaralar ve daha sık ağız temizlik yöntemleri verebilir.
   
Nasıl sağlıklı kalabilirim?
Dişlerinizi florid içeren antimikrobiyel diş macunu ile fırçalayın ve günde en az iki kere antimikrobiyel bir gargara kullanın. Ağız ve diş sağlığına dikkat eden şeker hastaları  genellikle diş eti rahatsızlığından kaçınmak için  daha yüksek bir şansa sahiplerdir. Şeker hastalarının yaşam ve oral sağlık kalitelerini yükseltmek için diet ve egzersize yüksek önem göstermeleri gerekir. Diş etlerini sağlıklı tutmak için şeker hastalarının kan şekeri düzeylerinden haberdar olmaları ve düzenli olarak trigliserid ve kolestrol düzeylerini kontrol ettirmeleri gerekmektedir.

Ağız ve diş tedavisi almak için en uygun zaman ne zamandır?
Eğer kan şekeriniz kontrol altında değilse ağız ve diş tedavisi almak hakkında doktorunuz ve diş hekiminizle konuşunuz. Ayrıca randevularınızı kandaki glukoz düzeyinin daha stabil olduğu sabah saatlerine almalısınız. Eğer randevuyu ayarladıysanız yemek yiyin ve yönlendirildiğiniz şekilde ilaçlarınızı alın. Diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin ve sağlık durumunuz hakkında bilgilendirin.