Protez Diş

        Protez diş tedavileri uzman diş hekimlerinden kurulu ekip işidir .

       Kliniğimizde Protez Diş tedavileri; protez uzman doktoru, gerektiğinde çene cerrahisi uzman doktoru, endodonti (Kanal tedavisi) uzman doktoru, periodontoloji (diş eti hastalıkları) uzman doktor'ları  tarafından ekip halinde yapılmaktadır.

   Protez, yapımında son zamanlarda metal desteksiz seramiklerin kullanımı hızla artmaktadır. Seramiklerin estetik görünüşleri, hijyenik ve dayanıklı oluşları popülaritesinin artmasında en önemli etkendir.

    Dişlerde çok fazla madde kaybı olduğunda ve dolgu yapılamadığında, dişler protetik olarak kaplanır. Bu kaplamalara kron (crown)  denir. Günümüzde kronlar seramikler ve metal destekli porselen malzemelerinden yapılmaktadır.

     

 

 

 

 

 

 

 

Diş kaybı olduğunda ise; kayıp dişin önündeki ve arkasındaki dişler uygun şekilde küçültülerek, tek blok bir yapı halinde 3 dişlik sabit kaplamalar yapılır. Bu tip protezlere de köprü (Bridge) denir. Yani 3 dişlik fonksiyonu 2 diş üstlenir. Kron ve Köprüler sabit protez türlerindendir. Yani hasta tarafından çıkarılıp, takılamazlar.

      Diş kaybı daha da fazla olduğunda Hareketli Kısmi Protezler yapılmaktadır. Bu tip protezlerde hem dişlerden, hem de destek dokulardan (dişeti ve kemikten) yararlanılır. Halk arasında kancalı protez diye bilinen protezler bu tip protezlerdir. Günümüzde kanca yerine çıt-çıtlı ve diğer tutucu elemanlı daha estetik, kancadaki metal görüntü olmadan Hareketli Protezler yapılmaktadır.

    Tüm dişler kaybedildiğinde ise total protezler yapılmaktadır. Takım protez veya damak diye de adlandırılan bu protezler tamamen ağızdaki destek dokulara oturmaktadır. Bu tip protezlerde ön dişler porselen yapılabilmekte ve daha estetik görünüm sağlanmaktadır.