Ağız Sağlığı ve Beslenme

 

Ağız sağlığım için hangi vitamin ve mineraller?
Vücudun ihtiyacı olan birçok vitamin ve mineral vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:
Kalsiyum: Diş ve çenelerin yapısının büyük bir kısmı kalsiyumdan oluşur. Diyetinizde yeterli kalsiyum yoksa dişeti hastalıkları ve diş çürüğü oluşma riski artar. Kalsiyum süt, yoğurt, peynir, fasulye, istiridye gibi birçok besinde bulunur.
Demir:  Demir eksikliği dilde iltihaplı kızarıklık ve ağız içinde oluşan yaralar ile  kendini gösterebilir. Demir karaciğer ve kırmızı et gibi birçok yiyecekte bulunur. Diğer demir yönünden zengin besinler kepekli tahıllar, fındık ve baharat gibi gıdalardır.
B3 vitamini (niasin): B3 vitamini eksikliği ağızda kötü nefese ve pamukçuk şeklinde yaralara neden olabilir.  Tavuk ve balık B3 bakımından zengin gıdalardır.
Vitamin B12 ve B2 (riboflavin): Yeteri kadar B12 ve B2 tüketilmediğinde ağızda yaralar gelişebilir. Kırmızı et, tavuk, karaciğer, balık gibi gıdaların yanı sıra süt ve süt ürünleri de iyi bir B12 kaynağıdır. Vitamin B2 makarna, ıspanak, badem gibi gıdalarda bulunur.
C Vitamini: Yetersiz alımı dişeti hastalıklarına ve dişeti kanamasına yol açar. Tatlı patates, çiğ kırmızı biber ve portakal, zengin C vitamini kaynaklarıdır.

D Vitamini: Vücudun kalsiyum emilimine yardımcı olur. Eksikliği ağız yanması sendromuna yol açar. Bu durumun belirtileri ağızda yanma ağız hissi,  metalik veya acı tattır. D vitamini alımını artırmak için bol bol süt, yumurta sarısı ve balık tüketin.

Hangi gıdalar ağız sağlığım için zararlıdır? Neden?
Karbonhidratlar: Gıda artıkları üzerinde bakteriler çürümeye neden olan asit üretir.  Cips, ekmek, makarna ya da kraker, şeker gibi karbonhidrat yüklü besinler dişler için zararlı olabilir.
Yapışkan gıdalar: Üzüm, granola barlar, jöle, karamel, bal, şurup gibi gıdalar dişe yapışır ve tükrükle yıkanması zordur.
Kurabiye, kek veya diğer tatlılar gibi şekerli aperatifler diş çürümelerine neden olacak kadar yüksek miktarda şeker içerir.
Şekerli sakız ve şekerlemeler:  Dişleriniz için zararlıdır.Dişlerinizde oluşan boşluklara kolaylıkla girer ve çürümelere sebep olurlar.
Gazlı içecekler:  Kola, gazoz gibi içecekler  son derece yüksek miktarda şeker içerir. Ayrıca kola gibi içecekler içerdiği fosfor ve karbon içerir ve bu da diş minesinde sarı kahverengi lekelenmelere sebep olur.
Meyve ve sebze suları:  Meyve ve sebze suları diş minesinde hasar oluşturacak miktarda yüksek şeker içermektedir.