Hassas Dişler

 

Neden dişlerim hassas?

Muhtemel sebep korumasız dentindir. Dentin her bir dişin merkezini oluşturan dokudur. Dentin mine ası verilen  koruyucu katman ile kaplıdır. Bu mine soyulur veya çürür ise dentin acıyı da içeren hislere maruz ve algılı bir hale gelir. Dentin hassasiyeti diş eti çekilmesine bağlı açığa çıkmış kök yüzeylerinde de meydana gelir.

Diş hassasiyeti genellikle ne zaman meydana gelir?

Sıcak veya soğuk yemek, içmek ve nefes almak yoluyla diş hassasiyeti veya dentin aşırı duyarlılığıyla karşılaşabilirsiniz.

Dentinin aşırı hassas olmasına ne sebep olur?
Dentinde aşırı hassasiyete mineyi ve diş etini yıpratacak kadar sert fırçalamak sebep olabilir. Diğer sebepler arasında çatlak veya yontulmuş dişler ve dişlerinizi sıkmanız vardır. Bulimia gibi medikal koşullar da korumasız dentine sebep olabilir. Yaptığınız diet de büyük rol oynar. Karbonatlı içecekler ve turunçgiller gibi asitli yiyecek ve içecek tüketimi zamanla kimyasal olarak mineyi çözebilir ve böylelikle dentini korumasuz bırakır.

Dentinde aşırı hassasiyeti neler arttırabilir?
Bazı diş macunu markaları mineyi aşındırabilecek aşınrıcı içeriğe sahiptir. Bazı beyazlatıcı diş macunları ve beyazlatma tedavileri de diş hassasiyetini arttırabilir. 

Bir diş hekimine görünme vaktinin geldiğini nasıl anlarım?
Eğer dişleriniz aşırı hassas ise ve 3-4 gündür sıcak ve soğuğa tepki veriyorsa diş hekiminizden bir değerlendirme almanız en iyisidir.

Diş hekimleri dentinde aşırı hassasiyeti nasıl saptarlar?        
Diş hekimleri diş hassasiyetinizin şiddetini ölçmek için bir hava testi uygular. Diş hekimi dişlerinizin her bölümüne hava püskürterek hassasiyetin tam noktasını belirleyebilir.

Diş hekimleri dentinde aşırı hassasiyeti tedavi etmek için ne yapabilir?
Diş hekiminiz dişlerinizi inceler, hassasiyetin sebeplerine bakar ve tedavi önerilerinde bulunur. Eğer hassasiyet dişleri sıkmaktan kaynaklanıyor ise diş hekiminiz bir ağız koruması önerebilir. Diş hekimleri dentinde aşırı hassasiyet için bir çok çeşit tedaviye sahiplerdir. Ev kullanımına uygun ürünler arasında hassasiyeti azaltıcı diş macunları ve gargaralar mevcuttur.

Diş hassasiyetini iyileştirmek için ne yapabilirim?
Sağlıklı diş ve dişetlerine sahip olmak için iyi bir oral hijyen sağlayın. Yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın ve dişlerinizi sert bir şekilde fırçalamaktan kaçının. Yediğinize dikkat edin; asitli yiyecek ve içeceklerden kaçının.